Využijte extra slevy na matrace BENAB s dárkovým poukazem BENAB5. Akce platí do 31.7.2024.

Potřebujete poradit? +420 534 534 397, obchod@ortopedickematrace.cz

Vyrušuje vás partner při spaní?

Zdravý spánek | 09.02.2019

Máte partnera, s nímž sdílíte všechno dobré i zlé? Jedna ložnice a jedna společná postel může být pro manžele nebo partnery zdrojem neskutečné romantiky. Společné každodenní chvíle při usínání a společné probouzení prý posiluje mezi dvěma lidmi vztah. Jenže nejde vždy jen o romantiku. Během spánku ve společné posteli můžeme zažít i nepříjemné chvíle. 

chrápanie

Spánek je pro člověka velmi důležitý, a pokud se pořádně nevyspí, je nejen unavený a podrážděný, ale při dlouhodobém nevyspání si může přivodit i zdravotní komplikace. Každý z nás má jiné spánkové návyky a režim a ani si nemusíme uvědomovat, že jimi můžeme svého partnera rušit.

Chrápání partnera

Chrápání patří k největším nepřátelům sdílených ložnic, které může partnera dohnat i k opuštění společného lože. Příčiny chrápání jsou různé, obecně však k němu dochází kvůli snížené průchodnosti horních cest dýchacích. Postižený vydává zvuk, který vzniká vibrací měkkých tkaniv v hrtanu při nádechu, a tento zvuk je někdy neskutečně intenzivní.

Buďme však objektivní – přestože chrápání postihuje zejména muže, nevyhýbá se ani ženám, takže pravidelným chrápáním partnerky mohou trpět i muži. Občas chrápeme všichni, například v poloze na zádech nebo při alergii či nachlazení.

Problém nastává, pokud partner chrápe každou noc a v každé poloze. Příčin může být více. K chrápání přispívá kouření, konzumace alkoholu nebo nadváha. Pokud je chrápání dlouhodobý problém, trápí samozřejmě nejen postiženého, ale ruší i partnera. Proto je třeba v první řadě co nejdříve odhalit příčinu chrápání, abychom ho odstranili, případně je nutné problém konzultovat s lékařem, který naordinuje léčbu.

Časté noční chození na záchod

Příroda to zařídila tak, že každý zdravý člověk v noci spí a nevyrušuje ho pocit plného močového měchýře. Jenže váš partner pravidelně každou noc vstává a chodí na záchod. Přitom si rozsvítí nebo nabourá do nábytku a vy máte po spánku. Než zase usnete, trvá to pěkně dlouho, a tak jste ráno nevyspalí a mrzutí. Ano, i takové rušení v noci je nepříjemné, nicméně vězte, že nejen pro vás, ale i pro vašeho partnera.

Partner za to samozřejmě nemůže. Nutkání na močení v noci se nazývá nykturie. Za nočními návštěvami toalety mohou stát i léky, které partner či partnerka užívá. Je třeba si však posvítit i na jeho nebo její pitný režim a omezit večerní pití vody, případně kávy, aby vás partner v noci zase nebudil.

Neklidný spánek partnera

Myslíte si, že není nic horšího než chrápání? To se pletete. Mohli by nám o tom vyprávět ti, kteří doma mají neklidného spáče. Mnozí mají v noci velmi neklidný spánek, aniž by si to uvědomovali. Nejenže sebou hází ze strany na stranu, což by nebylo zas až tak hrozné, ale někdy se k tomu přidají i různé kopance nebo údery, a tak se druhý partner rozhodně nevyspí. Pokud vám váš vyvolený uštědří ze sna neúmyslnou ránu, kdoví zda budete shovívavá a neodejdete spát raději do jiné postele.

Při neklidném spánku jednoho z partnerů postačí vyměnit společnou matraci za dvě partnerské matrace. Každý z partnerů tak bude mít vlastní matraci. Na dvou oddělených partnerských matracích budete cítit časté otáčení partnera o hodně méně. Vyřešíte tím také problém, že máte jinou oblíbenou tvrdost lůžka, a pokud má partner v oblibě tvrdší matraci a vy naopak měkkou, zabijete výměnou společné matrace dvě mouchy jednou ranou.

zívajúci pár

Poloha při spánku je podvědomá záležitost, kterou dokážeme ovlivnit jen velmi těžko. Mezi časté rušení ze spánku patří i partnerovo neustálé uzurpování si větší části postele. Partner se na vás prostě pořád tlačí a vy nemáte pro klidný spánek dostatek místa. Přitom třeba máte co největší postel, ale i ta je pro něj příliš malá. Podobný problém může nastat i v případě, že máte společnou peřinu, kterou vám partner neustále bere, a vy se stále budíte kvůli tomu, že nemáte ani kousek pro sebe. V takovém případě stačí jednoduše koupit dvě menší přikrývky.

Rozdílný spánkový režim

Manželé často mají jiný režim, chodí spát v jinou dobu nebo vstávají každý jindy. Pokud mají partneři různé spánkové návyky, může se stát, že se při spaní vzájemně ruší. Nejlepší by byl stejný spánkový režim, ale to někdy není možné. Jeden z manželů vstává brzy ráno do práce, a tak chodí spát dřív, a naopak. Někdo si zas před spaním čte nebo kouká na televizi. Pokud chodíte spát dřív a váš partner je ten, kdo jde spát jako poslední, není nic horšího než to, že vás vzbudí, když už sladce spíte. Poproste ho, aby byl ohleduplný a zbytečně nesvítil nebo nebouchal. To platí i pro brzké ranní vstávání. Neustálé bouchání nebo nekonečné odsouvání budíku o několik minut znemožní i druhému partnerovi klidně spát.

Ortopedicke-Matrace.cz radí: Soužití partnerů je někdy opravdu těžké, proto je fajn se už na počátku domluvit, jak budete řešit různé spánkové návyky, dohodnout se na kompromisu nebo hledat nějaké řešení. Vhodným řešením je i oddělená postel, že prý si jsou potom partneři vzácnější, ale kdoví? Odchod jednoho z partnerů do vedlejší místnosti může druhý považovat za zradu.

heurekashoproku
Obrovský výběr — Odborné poradenství — Výhodné ceny — Doprava zdarma