Víte, jak si užít spánek, i když jste mimo domov?

Nespavost první noci v neznámém prostředí je biologický jev, kterému se mnozí nevyhnou. Můžete si však osvojit řadu účinných triků, jak ji zmírnit.

Víte, jak si užít spánek, i když jste mimo domov?

Únava z cestování, pracovní stres, změna klimatu nebo časového pásma a vzrušení z očekávání, co přinesou následující dny. Po dlouhé cestě si vaše tělo potřebuje odpočinout a vy se těšíte na zasloužený spánek. V novém prostředí to však mnohdy nejde rychle, a i když nakonec usnete, celou noc se budíte, převalujete a ráno jste vyčerpaní.

Tento jev, známý také jako "efekt první noci", je znám již dlouho. Teprve nedávno se ji však vědci pokusili blíže vysvětlit. Ukazuje se, že špatný spánek první noc na neobvyklém místě má evoluční opodstatnění.

Experiment, při kterém vědci pouštěli tiché zvuky do uší spáčů napojených na mozkové skenery, vedl ke zjištění, že levá hemisféra funguje jako jakýsi noční hlídač. První noc v cizím prostředí si mozek podvědomě uvědomuje vyšší riziko nebezpečí, a proto udržuje levou hodnotící část v pohotovosti. Výsledkem je výše zmíněný mělký spánek.

Zajímavé je, že tento jev mizí po druhé noci strávené na novém místě. Méně intenzivně se projevuje také u lidí, kteří hodně cestují.

"Je možné, že se vám podaří zmírnit efekt první noci, ale nejsme si jisti, zda se ho můžete zcela zbavit," odpověděl jeden z výzkumníků na otázku, jak zabránit špatnému spánku. Zde je několik tipů a triků, jak se připravit na první noc na dovolené nebo služební cestě.

  • Před odjezdem si zjistěte podrobnosti o poloze svého pokoje v hotelu - zda se nachází v blízkosti výtahu nebo jiných rušných prostor, zda se v jeho blízkosti neprovádí rekonstrukce a zda se pokoj nenachází v nižším patře přímo nad rušnou ulicí. Fotografie pokoje napovídají mnohé o jeho útulnosti a pohodlí. Pokud vám něco nevyhovuje, požádejte hotel o změnu nebo o jiný pokoj.

  • Rozšířením své cestovní výbavy můžete také přispět ke snížení škodlivého vlivu na životní prostředí. Noční maska na obličej nejen pomáhá tlumit světlo, ale také příjemně chladí. Chybět by neměly ani špunty do uší. Nosit s sebou vlastní polštář nebo přikrývku už je prostorově náročnější, ale stojí to za zvážení.

  • Pokud chcete ošálit vlastní mozek a navodit dojem intimního prostředí, přiložte několik drobných, doma často používaných předmětů - pantofle, šálu, rodinnou fotografii a plyšovou hračku pro děti.

  • Dalším způsobem, jak stimulovat kvalitnější spánek, je generátor bílého šumu. Můžete si vybrat mobilní aplikaci nebo samostatné zařízení. Ty by dnes měl mít k dispozici každý dobrý hotel.

  • Důležitou součástí dobrého spánku je večerní rutina. Doporučuje se zahrnout několik malých návyků, které mají dohromady silnější účinek. Například teplá sprcha, snížení teploty v místnosti (na 18-19 °C), lehká fyzická a dechová cvičení nebo meditace.

  • Stejně tak je dobré vyhradit si před spaním čas na uklidňující činnost, která zaměstná vaši mysl. Ideální je čtení, poslech hudby nebo sledování oblíbeného televizního programu. U elektronických médií je třeba dbát také na omezení modrého světla vyzařovaného obrazovkami. To má negativní vliv na klidný spánek. Proto vypněte počítač alespoň 90 minut před spaním.

  • Pokud jde o stravu, první noc na cizím místě je nejlepší jít spát co nejdříve a poslední jídlo zkonzumovat alespoň 2 hodiny předtím. Ta by měla být lehká, zejména pokud jde o cukr a tuky. Vyhněte se kávě a alkoholu.

  • Pomoci mohou také přírodní doplňky stravy podporující spánek. Osvědčené jsou heřmánkový čaj, extrakt z kozlíku lékařského a běžně dostupný spánkový hormon melatonin v různých formách. Pozitivní účinky má také vůně levandule aplikovaná ve spreji na polštář.

  • Když už několik hodin ležíte v posteli a nemůžete usnout, není možné zůstat spát a převalovat se ze strany na stranu. Lepší je vstát a pokusit se odpočívat. Můžete si číst, cvičit nebo se jen dívat z okna. Druhý pokus o spánek je často úspěšnější.

Tip: Víte, jak sny ovlivňují kvalitu spánku?

Google+