605 563 777Po-Pá: 9:00 - 16:00
0 Kč / 0ks

15 tipů, jak se vyhnout nespavosti a mít kvalitnější spánek

15 tipů, jak se vyhnout nespavosti a mít kvalitnější spánekUrčitě se vám už někdy stalo, že jste nemohli usnout, nebo jste se každou chvíli budili. Pokud se u vás problémy se spánkem vyskytují zřídka nemusíte panikařit. Je to v pořádku. Ovšem, pokud se problémy vyskytují pravidelně, je potřeba zpozornět.

Víte, že kvalitní spánek je pro život nesmírně důležitý a není dobré ho podceňovat. Ale okrem správné matrace ho ovlivňuje i řada jiných věcí.

Sledujete před spaním televízi? Jíte těsně před spaním? Používáte vaší ložnici i na práci?

Digitální doba sebou přináší okrem výhod i různe nástrahy, které vám mohou narušit váš pohodlný spánek. Inspirujte se tipma, které vám pomůžou v boji proti nespavosti.

Co je nespavost

Nespavost může být krátkodobý nebo chronický stav, který způsobuje nedostatečný nebo zlý spánek. Projevuje se těžkostma při zaspávání, buzení se v průběhu spánku, probuzením se brzy ráno nebo nekvalitním spánkem.

Krátkodobá (přechodní) nespavost může být způsobena nemocí, stresem, časovým posunem při cestování, nebo i faktory životního prostředí. Dlouhodobá (chronická) nespavost, může být způsobena v důsledku zlých psychických nebo fyzických podmínek.

Co může způsobit nespavost?

 • Nespavost sebou přináší množství důsledků. Z krátkodobého hlediska jsou to například: únava, nedostatek energie, těžkosti s koncentrací, podrážděnost, snížený výkon a ostražitost.

 • Snížená bdělost a nadměrná denní ospalost může narušit vaši paměť a vaši schopnost myslet a zpracovávat informace. Narušení spánku vašeho partnera kvůli vaší poruše spánku může způsobit značné problémy ve vztahu (například oddělené ložnice, konflikty, náladovost...)

 • Možná se budete muset vzdát některých činností, které si vyžadují neustálou pozornost. Jako třeba chození do kina, návštěva školské hry vašeho dítěte nebo sledování vašeho oblíbeného televízneho programu.

 • Nadměrná ospalost také přizpívá k vyššímu riziku utrpení úrazu. Řidiči si na cestách musí dávat velký pozor, aby nezpůsobili automobilovou nehodu.

 •  

V dlouhodobém horizontě jsou důsledky nespavosti ohodně horší. Proto nepodceňujte svůj spánek. VÍte, že tvoří velkou část našeho života a musíme o jeho kvalitu dbát.


Jak předcházet nespavosti?

Nabízíme vám 15 tipů, které vám můžou pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku.

 1. Stanovte si pravidelný čas, kdy budete chodit spát a kdy budete vstávat. Držte se tohoto plánu i přes víkendy a v době prázdnin. Vaše tělo se dostane do správneho rytmu a budete vědět rychleji usnout a ráno vstát.

 2. Postel používejte pouze na spánek a sexuální radovánky. V posteli si nečtěte, nesledujte televizi a nepracujte. Nadměrný čas strávený v posteli také narušuje spánek.

 3. Cvičte. A to každý den. Pomůže vám to zaspat a budete se cítit lépe. Ale není vhodné cvičit těsně před spaním. Ideální čas na cvičení je ráno.

 4. Užívejte si horkou koupel nebo sprchu 1,5 - 2 hodiny před spaním. Příjemně vás to uvolní a uspí.

 5. Aspoň 30 minut před spaním dělejte něco klidné a relaxační. Hodně dobré činnosti na to jsou čtení, meditace nebo večerní procházka.

 6. Udržujte ložnici relativně chladnou a dobře větranou. Určitě se vyhněte vytopené ložnici. Nebude se vám v ní dobře spát.

 7. Odstraňte si ze zorného uhlu hodiny nebo budík. Neustálé kontrolování a sledování času vám usnout sotva pomůže. Budete jen zbytečně v stresu.

 8. Jezte několik hodin před spaním. Vyhněte se těsně před spánkem jezení těžkých jídel, ale i sladkostem a ovocem.

 9. Stravte aspoň půl hodiny na denním světle každý den. Nejlépe brzo ráno.

 10. Těsně před spaním nepijte hodně tekutin, aby váš spánek nebyl rušený potřebou chodit na toaletu.

 11. Pokud i náhodou budete muset jít přes noc na záchod, tak si nezapínejte světlo. Také mějte v ložnici úplnou tmu. Pomoct vám v tom může i maska na oči. Protože světlo vám může narušit činnost mozku a tím i váš spánek.

 12. Vyhněte se stimulátorům jako je kofein nebo nikotin v odpoledních hodinách. Jako je káva nebo čaje, které obsahují stimulující látky, čokolády (hlavně tmavé), ale i zmrzlině, ve které se nacházejí kousky čokolády nebo kávy.

 13. I když vám alkohol v některých případech může pomoct rychle usnout, tak na druhé straně vám může způsobit buzení se uprostřed noci a také zamezuje hlubokému spánku. Proto alkohol před spaním není dobrá volba.

 14. Před spaním se nevěnujte práci 1-2 hodiny. Nechte ať si váš mozek trochu odpočine, aby se veděl lépe soustředit na spánek. Pokud vám budou po rozumu před spaním chodit různé myšlenky, můžete si je zapsat a vyřešit je ráno. Tak se budete moci lépe uvolnit a rychleji usnout. Proto mějte po ruce zápisník.

 15. Pokud nemůžete usnout po 15 - 20 minútach, běžte do jiné místnosti, nebo si čtěte na pokojném místě pomocí slabého osvětlení až se budete cítit hodně ospalí. (Nedívejte se na televizi a nepoužívejte jasné světla.)

 16.  

Inspirujte se těmito tipama a zlepšíte si kvalitu svého spánku. Dobře víte, že pro kvalitní spánek je důležité mít i skvělou matraci, která vyhovuje vašim požadavkům.

Najděte si správnou matraci přesně pro vás nebo navštívte naši poradnu Jak vybrat matraci.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Přidat dotaz do poradny
Jméno a příjmení:
Email:
Předmět:
Text Vaší otázky: