Mnoho lidí si krátí čas před spaním prohlížením, psaním příspěvků nebo komentováním na sociálních sítích. Ve stále propojenějším světě se sociální média stala nedílnou součástí našeho každodenního života. Méně se však ví o jejich vlivu na kvalitu spánku.
Souvislost mezi sociálními médii a nedostatkem spánku
Není žádným tajemstvím, že platformy sociálních médií jsou navrženy tak, aby upoutaly pozornost svých uživatelů. To však samozřejmě vede ke scrollování, lajkování a sdílení, které si uživatelé, byť možná neúmyslně, prodlužují do pozdních nočních hodin.
Takové ponocování, které zahrnuje vystavení působení modrého světla displeje a stimulujícímu obsahu, však může narušit přirozený cirkadiánní rytmus a tím narušit spánkový režim. Nadměrné používání sociálních médií má přitom vliv nejen na kvalitu, ale i délku spánku. K tomu přispívá i obava z toho, že uživateli něco důležitého unikne (tzv. FOMO – Fear of Missing Out). I z tohoto důvodu tak často dochází k odkládání spánku, což vede k chronické spánkové deprivaci.
Tip: Typy světla a jejich vliv na kvalitu spánku + rady, jak se lépe vyspat
Jak může pohled na telefon ovlivnit spánek
O tom, jak negativně na spánek působí koukání do telefonu, jste již pravděpodobně slyšeli. Na vině je modré světlo, které displeje vyzařují. Tyto vlnové délky jsou vhodné pro udržení soustředěnosti a produktivity, proto se hodí pro denní používání telefonu. Horší je to ovšem s používáním mobilu v nočních hodinách.
Při stmívání totiž lidský mozek začne produkovat hormon melatonin, který způsobuje snížení bdělosti. Dává tělu signál, aby se zklidnilo a připravilo na spánek. Avšak při používání mobilu je díky modrému světlu produkce melatoninu potlačena a nástup spánku se opožďuje.
Spánek dokáže narušit i obsah, který sledujete
Prohlížením sociálních médií místo přípravy na spánek poskytujete mozku a tělu nadměrnou stimulaci a dáváte jim signál, aby zůstali aktivní. Samozřejmě kromě modrého světla má na tom, co vás udržuje v bdělém stavu, velký vliv i typ obsahu. Obsah, který si prohlížíte před spaním, může mít totiž různorodý dopad na kvalitu vašeho spánku.
Například emocionální (po zapojení se do debaty na chatu, shlédnutí smutného videa či videa se znepokojivým obsahem) nebo kognitivní (čtení obsahu, který vás nutí přemýšlet). O něco menší vliv na spánek má pasivní procházení informačního kanálu nebo prohlížení fotografií. Pokud tedy sociálním médiím před spaním nedokážete odolat, snažte se alespoň vyhnout oblastem, které jsou stimulující a vyžadují vysokou míru zapojení.
Neklidný spánek díky sociálním médiím
Dokonce i když nakonec konečně usnete, vliv sociálních médií na mozek pokračuje. Přicházejí vám různá upozornění na zprávy, notifikace, textové zprávy, aktualizace... A mobil cinká, vibruje... Jednoduše vyrušuje.
Je to proto, že mnozí z nás ve snaze vypadat stále dostupně a online ohrožují svůj spánek také tím, že mají telefon na dosah, zapnutý na vibrace nebo v tichém režimu. A jakmile je spánek přerušen některým z těchto oznámení, často nás to zcela vytrhne ze spánku a my zůstáváme vzhůru a myslíme na další pípnutí a zvonění, což vlastně vede k fragmentovanému spánku.
Tipy pro získání kontroly při používání sociálních médií
Kontrola sociálních médií krátce před spaním může působit rušivě, proto je nezbytné stanovit si několik důležitých pravidel, která je třeba dodržovat. Později se z nich možná stanou zdravé návyky, které vám pomohou ke kvalitnímu spánku.
- Každý den si dopřejte určitý čas, který strávíte bez obrazovky. Může jít například o čas strávený při jídle, během setkání s lidmi a před spaním.
- Pokud si všimnete, že krátce před spaním pociťujete strach nebo obavu z toho, že vám na sociálních sítích něco „unikne“, odolejte nutkání okamžitě vše zkontrolovat. Místo toho vyzkoušejte několik relaxačních cvičení, která vám pomohou usnout.
- Před spaním si nastavte noční nebo letový režim, vypněte vizuální a zvuková upozornění a oznámení. Právě ty mohou zvyšovat pocit FOMO a vést k nutkavému používání sociálních médií.
- Nabíjejte telefon nebo tablet v jiné místnosti, než ve které spíte. Takto budou snadno dostupné tehdy, když je budete opravdu potřebovat, ale nebudou vás svádět k tomu, abyste obětovali spánek.
- Pokud si myslíte, že na sociálních sítích trávíte nepřiměřeně mnoho času, poraďte se o svých problémech s lékařem, terapeutem nebo psychologem. Určitě vám nabídnou podporu a další užitečné tipy, jak omezit čas strávený u obrazovky a celkově zlepšit spánek.
Tip: Sledování televize před spaním výrazně ovlivňuje spánek. 5 faktů, které vás překvapí