Využijte extra slevy na matrace BENAB s dárkovým poukazem BENAB5. Akce platí do 31.7.2024.

Potřebujete poradit? +420 534 534 397, obchod@ortopedickematrace.cz

Praktický návod na domácí masáž zad

Tipy a triky | 09.02.2019

Čím dál tím víc lidí trpí bolestmi zad a důvodů, proč tomu tak je, bývá hodně. Patří mezi ně únava po náročném dni v práci, stres, sedavé zaměstnání nebo nedostatek pohybu. Na zmírnění nebo odstranění těchto bolestí pomáhá nejen volba správné matrace, pravidelné cvičení či účinná léčba, ale také masáž zad.

masáž chrbta

Ta je velmi prospěšná a pomáhá při regeneraci, zlepšuje krevní oběh a zároveň odstraňuje únavu. Na to, abyste si masáž dokonale vychutnali v klidné atmosféře domova, potřebujete partnera nebo někoho z okolí, kdo vám ji udělá. Nabízíme praktický návod, jak si domácí masáž udělat vzájemně s partnerem.

Masáž zad vyžaduje správnou polohu

Pokud nemáte k dispozici masérský stůl, potřebujete k masáži zad především rovnou a pevnou podložku. Výborně poslouží postel nebo podlaha, pokud se z ní bez problémů zvednete. Při masáži na zemi pod sebe dejte nějakou podložku a dbejte, aby byla páteř v rovině. Ruce si dejte podél těla, pod hlavu nebo vedle hlavy. Prostě si lehněte pohodlně, aby bylo vaše tělo uvolněné. Také si můžete dát hlavu na stranu a strany pravidelně střídejte, aby nedošlo k zablokování krční páteře. Nohy mějte narovnané a nepřekřižujte je. Při masáži se na vás partner může posadit, a tak má záda přímo před sebou a nemusí se hrbit.

Tělo před masáží zahřejte

Před provedením masáže je nezbytné tělo zahřát. Nejdříve dejte nahřát ručník, který poté položíte na záda a tělo jím zahřejete. Samozřejmostí je dbát na správnou teplotu dlaní a teplotu masážního oleje nebo krému. I ty je vhodné před aplikací na pokožku zahřát. Jemně olej promněte v rukách. Tím dojde k okamžitému zvýšení teploty oleje. Na masáž zad rozhodně doporučujeme používat raději masážní olej. Ten se lépe roztírá a snadněji se s ním masíruje.

Jak na masáž zad

Nemusíte znát anatomii těla, abyste uměli udělat dobrou masáž. Měli byste však dodržovat určitá pravidla. V první řadě by měla být první masáž zad velmi jemná a uklidňující. Svaly se tak uvolní a připraví na následnou masáž. I jemnými dotyky budete působit na nervová zakončení, které jsou po celém těle. Není vůbec žádoucí na pokožku příliš tlačit. Pokud se bude druhý den masírovaný cítit dobře a nebude ho nic bolet, můžete při masáži přitlačit víc. Bolest však může znamenat, že něco není v pořádku, a v další masáži byste neměli pokračovat.

Masáž provádějte pomalými a táhlými pohyby. Pohybujte se rukama pouze po měkkých tkáních a po svalech. Přejíždějte je jemnými pohyby a po směru jejich vláken. Pokud budete masírovat přes vlákna svalů, pocítíte přeskakování.

masáž chrbta

Postup při masáži zad

Tělo nejdříve zahřejte celými dlaněmi, a to krouživými pohyby po celé oblasti zad. S masáži začněte od horní části zadku. Bolesti zad a únava svalů mohou vznikat právě v této oblasti. Nachází se zde střední a malý sedací sval. Tyto svaly se zapojují do několika pohybů a často jsou zkrácené. Právě proto se doporučuje začít masáž zad na nich.

Zadek obkružte a pokračujte postupně nahoru k šíji, kde otevřenými dlaněmi děláte krouživé pohyby, každá dlaň je na své straně zad. Dalším krokem je hnětení zad rukama. Jednou rukou jdete směrem nahoru a druhou směrem dolů. Tyto hmaty postupně střídejte. Hmaty různě střídejte a prokládejte je hlazením.

Lepšího účinku dosáhnete zapojením jednotlivých prstů do masáže, a to pomalu a postupně odspodu nahoru. Všechny dotyky prsty provádějte krouživými pohyby. Postupujte po hraně trapézového svalu a od jeho úponu směrem k ramennímu kloubu. Provázejte to také pomalým a hladkým tahem oběma rukama současně. Kromě trapézových svalů se můžete vydat ke svalům podél páteře. Vykloňte lopatku a přejíždějte příjemnými pohyby podél ní. Stejným pohybem pokračujte k druhé lopatce. Co se týká lopatek, nepřejíždějte přes jejich hrany, ale masírujte je pouze po svalech.

Na co dát při masáži zad pozor

Pokud váš partner pocítí při masáži bolest, je třeba, abyste zmírnili tlak při masáži. Masáž nemá být bolestivou záležitostí, ale uklidňujícím procesem, při kterém se uvolní ztuhlé svaly. Vyhýbejte se místům, jako je oblast ledvin. Nemasírujte ani kosti a klouby. Nejenže je to nepříjemné, ale můžete tím i ublížit.

Masírujte zlehka a nechoďte přes bolest. Pokud masáž bolest zad zhorší nebo se po ní necítíte dobře, je vhodné ji nedělat. Nezaměňujte bolest způsobenou citlivostí svalů na tlak s bolestí, která trápí vaši páteř. Masáže rozhodně nedoporučujeme při bolestech zad, které vystřelují do končetin nebo hrudníku. Masáže nedělejte ani při akutních bolestech nebo po úrazech.

Účinek masáže zad

Samozřejmě účinek masáže na náš organizmus je široký. Zlepšuje celkovou tělesnou i duševní kondici. Může vyřešit spoustu potíží a pomoci při řešení bolesti zad, ale určitě to není všelék. Masáž zad by neměla být jediným způsobem léčby. Nejčastěji se používá jako součást další léčby nebo jako prevence bolesti zad.

Samostatně pomůže při natažených nebo unavených svalech zad. Dokáže uvolnit napětí ve svalech a zvýšit jejich prokrvení, čímž výrazně přispívá k rychlejšímu procesu regenerace.

Na závěr vám nabízíme video jako inspirace na masáž zad od fyzioterapeuta – https://www.youtube.com/watch?v=R9loPAmgWlA 

heurekashoproku
Obrovský výběr — Odborné poradenství — Výhodné ceny — Doprava zdarma