Potřebujete poradit? +420 534 534 397, obchod@ortopedickematrace.cz

Co patří a co nepatří do postele? Abychom v tom měli jasno

Zajímavosti o spánku | 09.02.2019

O tom, co bychom měli a co neměli mít v posteli, jste už určitě slyšeli. V dnešním článku si přečtete stručný přehled, díky kterému se hravě zorientujete.

žena a pes v posteli

Ujasněme si, k čemu nám vlastně postel slouží

Postel by měla být naší malou oázou klidu, odpočinku a pohodlí. Ovšem ne vždy tomu tak je. Někdy si do ní „nastěhujeme“ věci, které tam nemají co hledat a naopak, zapomínáme na ty, které by měly být v posteli samozřejmostí. Přitom stačí uvědomit si, jaký je původní účel postele a podle toho postupovat.

Tip: Kdy vyměnit matraci a jak vybrat tu správnou?

Věci, které v posteli nesmí chybět

  • Kvalitní matrace

Správně zvolená matrace je alfou a omegou kvalitního spánku. Podle odborníků bychom ji měli měnit každých 7 – 10 let a měla by odpovídat naší hmotnosti, poloze při spánku a zdravotnímu stavu. Příliš měkká matrace neudrží páteř v přirozené poloze, příliš tvrdá může způsobovat nežádoucí tlak na klouby a narušit krevní oběh.

Potvrzuje to i výzkum publikovaný v odborném časopise Sleep Health, který uvádí, že spánek na středně tvrdých matracích může zlepšit kvalitu spánku o 55 % a snížit bolest zad o 48 % u pacientů s chronickou bolestí dolní části zad. Přírodní materiály, paměťová pěna nebo taštičkové pružiny – možností je nepočítaně. Jedno však zůstává v platnosti: pokud ráno vstáváte jako zmlácení, je čas poohlédnout se po nové matraci.

  • Ložní prádlo z přírodních materiálů

Není nic lepšího než se po náročném dni zachumlat do měkkého, čistého a příjemně vonícího povlečení. Bavlna, len, satén – ať už je váš styl jakýkoli, investice do kvalitního ložního prádla se vyplatí.

  • Optimální polštář podle potřeby

Někteří lidé preferují péřový polštářek lehoučký jako obláček, jiní vyžadují pevnou oporu pro krční páteř. Nezapomínejte, že k tomu, abyste se probouzeli svěží a odpočatí, potřebujete mít hlavu položenou ve správném úhlu.

  • Pohodlné pyžamo

Není důležité, jestli máte rádi bavlněné pyžamo nebo saténovou noční košilku. Hlavní je, abyste se v posteli cítili pohodlně.

žena v pyžame

Nic vás nemá škrábat, táhnout, tlačit ani chladit. Správně zvolené pyžamo poznáte podle toho, že si ani neuvědomujte, že ho máte na sobě.

  • Nezbytné drobnosti do postele

Špunty do uší, maska ​​na oči, kapesník – mějte po ruce všechny maličkosti, které vám pomohou snáze usnout. Nemá význam vyskakovat z postele pro každou drobnost, pokud víte, co budete potřebovat. Abyste si však z postele neudělali skladiště, doporučujeme vám uložit tyto nezbytnosti do nočního stolku, kde je budete mít vždy po ruce.

Věci, které v posteli nemají co dělat

  • Notebook, tablet či mobil

Ano, všichni to dobře známe. Unavení se svalíme do postele, ale ještě dříve, než začneme odpočívat, zapínáme notebook a provinile vyřizujeme poslední pracovní záležitosti. Měli bychom si však zapamatovat, že pokud z postele uděláme místo práce, mozek si ji přestane spojovat s odpočinkem. Navíc modré světlo z obrazovky blokuje tvorbu melatoninu – hormonu spánku. A jaký bude výsledek? Budete spát hůře, méně a probudíte se s hlavou plnou úkolů.

  • Jídlo do postele

Snídaně do postele sice vyznívají romanticky, ale drobky, skvrny od nápojů a zbytky čokolády patří k odvrácené stránce této lákavé představy.

snídaně v posteli

Postel není bufet, proto byste se měli vyhnout konzumaci jakéhokoli jídla v posteli. To platí i pro večerní svačiny a kávu k snídani.

  • Domácí mazlíčci, kteří se nevejdou do kůže

Na svá domácí zvířátka určitě nedáme dopustit. Pokud vás však v noci pravidelně probouzejí nezbedné tlapky, neodbytné mňoukání, hravé chňapání nebo vrtění ocasem, možná je nejvyšší čas nabídnout nočním výtržníkům vlastní pelíšek. Nemějte obavy, nebudou si o vás myslet nic špatného, ​​zato vy se konečně pořádně vyspíte.

  • Nadměrné množství polštářů a dekorací

Ozdobné polštářky jsou sice hezké na pohled, ale co se týče praktického využití při spánku, tam spíše překážejí. Příliš mnoho polštářů, plyšových hraček či dek navíc může omezovat prostor, nadměrně zvyšovat teplotu a narušovat komfort při spaní.

  • Silné vůně (aviváž, parfémy)

Příliš silné vůně se do postele nehodí. To patří nejen k používání aviváže na ložní prádlo, ale také pro voňavky a tělové spreje. Výrazné vůně zároveň mohou dráždit dýchací cesty, zvláště v uzavřeném prostoru.

Tip: 7 tipů, jak dosáhnout kvalitního spánku

heurekashoproku
Obrovský výběr — Odborné poradenství — Výhodné ceny — Doprava zdarma